$0.90 for 3/4 pound of bananas

See Answers (2)

Suggested Answer

If 3/4 lb of bananas cost $0.90, then 1 lb of bananas cost $1.20.

Suggested Answer

1 lb $1.20 because if 3/4 is $0.90 then for each fourth it costs $0.30